Kredyt frankowy w Santander Consumer Bank S.A.

Kredyt frankowy w Santander Consumer Bank S.A.

Kredyty indeksowane do kursu CHF (kredyty frankowe) swego czasu były przedstawiane jako lepsze i tańsze rozwiązanie niż kredyt w złotówkach. Związane to było z niskim kursem franka oraz niższym niż w przypadku kredytów w złotówkach oprocentowaniem. W związku z uwolnieniem w 2015 roku kursu franka przez szwajcarski bank centralny, waluta ta zyskała bardzo na wartości, co spowodowało wzrost rat kredytów. Znaczny wzrost kursu franka skutkujący wzrostem faktycznego zadłużenia i wzrostem kosztów związanych z obsługą kredytu spowodował, że "frankowicze" zaczęli coraz częściej pozywać banki. Jednym z pozywanych banków jest Santander Consumer Bank SA.

W celu zbadania, czy w naszej umowie znajdują się postanowienia umowne, które mogą doprowadzić do nieważności całej umowy kredytowej warto sięgnąć do tzw. „mapy klauzul niedozwolonych w umowach kredytów walutowych” stworzonej przez Rzecznika Finansowego. Zgodnie ze stanowiskiem Rzecznika Finansowego przedstawione poniżej postanowienia umowne mogą być uznane za niedozwolone i w konsekwencji skutkować nieważnością całej umowy kredytowej:

Santander Consumer Bank S.A.

Umowa z 2006 r. i z 2007 r

  • 2 ust. 1 zd. 1 lub § 2 ust. 2 zd. 1 „Na wniosek Kredytobiorcy Bank udziela kredytu w kwocie (…) nominowanego do waluty CHF, wg kursu kupna walut dla CHF obowiązującego w Banku w dniu uruchomienia całości kredytu lub jego poszczególnych transz – w przypadku wypłaty kredytu w transzach na cel określonych w §1.
  • 3 ust. 2 „Kredyt wypłacany jest w złotych polskich przy jednoczesnym przeliczaniu wysokości wypłacanej kwoty (transzy) na CHF wg kursu kupna walut dla CHF ustalanego przez Bank i obowiązującego w Banku w dniu wypłaty środków.”
  • 5 ust. 3 „Wysokość rat kapitałowo-odsetkowych zostanie ustalona po przeliczeniu kwoty wypłaconego kredytu na CHF, stosownie do postanowień niniejszej Umowy.”
  • 5 ust. 5 zd. 2 „Kwota wpłaty raty w złotych przeliczana jest na CHF wg kursu sprzedaży obowiązującego w NBP na dzień przed datą wpływu środków do Banku.”

Dzięki mapie klauzul niedozwolonych stworzonej przez Rzecznika Finansowego każdy konsument może samodzielnie zbadać, czy jego umowa zawiera postanowienia, które mogą (w razie wystąpienia z powództwem do sądu) skutkować uznaniem umowy kredytowej za nieważną.

W razie pytań lub wątpliwości związanych z powyższą tematyką, a także w sytuacji gdy potrzebujecie Państwo pomocy prawnej zapraszam do kontaktu. Zapraszam także do zapoznania się z innymi artykułami umieszczonymi na mojej stronie internetowej.

           

Adwokat Tomasz Jaroszewicz

Kancelaria Adwokacka w Białymstoku

ul. Żurawia 35, 15-540 Białystok

tel. 883 933 850